Aplikacja Marine Traffic Polska za darmo | MarineTraffic Polska

MarineTraffic - darmowa aplikacja marine traffic (marina traffic)

Marine traffic to interaktywna mapa, która przedstawia aktualne pozycje statków wodnych zarówno na morzach, jak i oceanach całego świata. Jeśli interesujesz się statkami i tym jaką drogę pokonują przez morza i oceny to aplikacja marinetraffic jest stworzona z myślą o Tobie. Za pomocą MarineTraffic można śledzić statki w czasie rzeczywistym. Każdego miesiąca rejestrowanych jest aż 800 mln pozycji i przeszło 18 mln aktywności związanych ze statkami i aktywności odbywających się w portach.

MarineTraffic – Mapa statków „na żywo”

Marine Traffic to aplikacja, w której gromadzone są informacje na temat lokalizacji statków. Marine traffic jest mapą umożliwiającą śledzenie statków na żywo, a to wszystko dzięki systemowi AIS. Przez serwis marinetraffic obsługiwanych jest aż 2 tys. stacji AIS, które mieszczą się w ponad 165 krajach na całym świecie. Dzięki temu marine traffic uważany jest za najbardziej wszechstronny system umożliwiający śledzenie statków i ich aktualnych pozycji. Marine traffic poza rejestrowaniem i śledzeniem trasy statków pływających po morzach i oceanach, pozwala również na śledzenie ruchu jednostek żeglugi śródlądowej. Bardzo ciekawym zajęciem może być także śledzenie ruchu statków odbywające się w okolicy Polski, czyli na Morzu Bałtyckim i w okolicy Zatoki Gdańskie, co jest możliwe dzięki marine traffic polska.
Marine traffic na bieżąco dostarcza zainteresowanym osobom informacji o ruchu statków i ich aktualnych pozycjach na morzu oraz w portach. Marine traffic udostępnia dane o statkach, można tam znaleźć informacje na temat miejsca budowy statku, jego dokładnych wymiarów, pojemności brutto, a także widoczny jest tam numer Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Każdy użytkownik ma możliwość przesyłania zdjęć, które mogą być oceniane przez innych użytkowników. Z aplikacji marinetraffic można korzystać całkowicie za darmo. Jeśli jednak kogoś interesują bardziej zaawansowane funkcje, będzie musiał się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Marine traffic polska – jak to działa?

Dane niezbędne do określenia pozycji i tras pokonywanych przez statki zbierane są za pomocą kilku tysięcy wolontariackich stacji AIS zlokalizowanych w ponad 165 krajach na całym świecie. Na pokładzie statku znajdują się urządzenia AIS, które dostarczają informacji na temat unikalnej identyfikacji, położenia, kursu, prędkości statku. Zebrane informacje przesyłane są do głównych serwerów MarineTraffic. AIS (Automatic Identification System) jest niczym innym, jak zautomatyzowanym systemem śledzenia, który bardzo często wykorzystuje się w morskim świecie. To właśnie dzięki AIS możliwe jest wymienianie informacji o statkach i ich pozycjach pomiędzy poszczególnymi stacjami AIS. Każdy statek, który posiada transponder AIS emituje dane AIS, które może odebrać dowolna jednostka odbiorcza AIS, jeśli tylko znajduje się w jej zasięgu. Pakiety komunikatów AIS są poddawane kodowaniu w zdania NMEA (64-bitowy zwykły tekst). Każde zdanie przychodzące w formie zakodowanej NMEA może zostać zdekodowane. Dokonując tego można uzyskać informacji na temat trzech głównych sekcji mianowicie:
• Informacje dynamiczne, przez które rozumie się pozycję statku przedmiotowego, prędkość statku, status statku w danej chwili, kurs oraz tempo zwrotu statku;
• Informacje statyczne, mowa o nazwie statku, numerze IMO, numerze MMSI, a także wymiarach statku;
• Informacje dotyczące podróży statku, czyli miejsce, do którego zmierza statek, ETA oraz projekt.
Do centralnej bazy danych nieprzerwanie napływają dane AIS, które są w niej w odpowiedni sposób przetwarzane i przechowywane. Przechowuje się również informacje geograficzne dotyczące licznych portów i obszarów, a także zdjęcia statków i inne istotne szczegóły. Dane z centralnej bazy danych są udostępniane na stronie MarineTraffic na żywo. Naziemne stacje odbiorcze AIS posiadające anteną umieszczoną na 15 metrach nad poziomem morza odbierają informacje AIS pojawiające się w zasięgu 15-20 mil morskich. Im większa wysokość umieszczenia stacji tym większy jej zasięg.

Marine traffic – dla kogo?

Z aplikacji MarineTraffic korzystają różne osoby, zarówno prywatne, jak i biznesowe, zlokalizowane w różnych sektorach. Na podstawowym poziomie marinetraffic jest wykorzystywany przez spotterów oraz hobbystów. Jednak coraz częściej się zdarza, że z marinetraffic korzystają rodziny marynarzy, aby śledzić swoich bliskich. Ponadto Marine Traffic jest niezwykle ważnym narzędziem biznesowym oraz badawczym, które jest wykorzystywane przez dużą liczbę firm i organizacji na całym świecie. Organizacje pozarządowe, czy medialne wykorzystują marinetraffic głównie do celów badawczych. Natomiast rządy, w tym również rząd Polski korzysta z marine traffic polska, aby móc monitorować linie brzegowe i działalność morską w swoim kraju. Przez organizacje handlowe marine traffic wykorzystywany jest do prognozowania i potwierdzania wielkości handlu zarówno tego lokalnego, jak i międzynarodowego. Marine traffic wykorzystywany jest także przez specjalistów od żeglugi, którzy dzięki niemu mogą monitorować globalną flotę światową i własne statki, ale również mogą identyfikować perspektywy biznesowe.

Marine traffic Polska

Marine traffic jest aplikacją umożliwiającą śledzenie statków na morzach i oceanach całego świata. Jeśli jednak Ciebie interesuje tylko to co się dzieje na Morzu Bałtyckim, możesz się skupić wyłącznie na tym wycinku. Marin traffic Polska pozwala na śledzenie statków pływających po Morzu Bałtyckim i wpływających do polskich portów, albo z nich wypływających. Uzyskasz informacje na temat tego jakie statki wpływają do polskich portów, skąd płyną, jaką pokonały drogę, z jaką prędkością płynęły, a także wiele informacji na temat samego statku. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku statków opuszczających polskie porty. Marin traffic polska udostępnia wszystkie najważniejsze informacje. Nie musisz być specem od komputerów. Wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę i klikniesz w mapę. Wszystkie informacje pokażą się Tobie jak na dłoni. Sam decydujesz co w danym momencie będziesz śledził, czy skupisz się na statkach wpływających czy wypływających z polskich portów, czy może jednak będziesz śledził statki pływające po oceanach.
Marin traffic Polska skierowany jest nie tylko do specjalistów, właścicieli stacji AIS, czy radioamatorów, ale także do hobbystów i ludzi chcących spożytkować swój wolny czas.