Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak odbywa się ruch na Morzu bałtyckim. Samochody wiedzą jak się poruszać po drogach, bo mają wyznaczone pasy ruchu i znaki, do których muszą się stosować. Na morzu nie da się zainstalować sygnalizacji świetlnej, czy znaków, takich jak na drogach. Jednakże wszystkie statki poruszające się po Morzu Bałtyckim i innych wodach muszą przestrzegać określonych przepisów, aby nie dochodziło do kolizji. Mapa statków jest bardzo pomocnym narzędziem, gdyż są na niej wyświetlane wszystkie statki znajdujące się w ruchu. Mapa statków Morza bałtyckiego dostępna jest dla wszystkich osób. Każda osoba mająca dostęp do Internetu może śledzić statki na Bałtyku. Na mapie statków za pomocą różnych kolorów wyświetlane są różne jednostki wodne. Mapa statków ukazuje ruch statków pasażerski, transportowych, tankowców, holowników, pilotów, jachtów, szybkich promów, statków rybackich, rejsów i innych statków. Na mapie statków oznaczane są także statki zakotwiczone oraz urządzenia nawigacyjne. Mapa Morza bałtyckiego i śledzenie statków może okazać się bardzo ciekawym zajęciem.
Podobnie jak są tworzone mapy miast, tak samo wygląda sytuacja w przypadków wód. Może nie wszyscy byli tego świadomi, ale Morze Bałtyckie również posiada własną mapę. Nawigacyjna mapa morska stanowi podstawowe narzędzie pracy wszystkich nawigatorów. Dzięki temu, że powszechnie dostępna jest mapa Morza bałtyckiego wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa pływających po morzach i oceanach statków, jachtów, kutrów rybackich, czy okrętów. Mapa Morza Bałtyckie, ale również mapy innych mórz i oceanów pozwalają wyznaczać pozycje jednostek, wykreślać kursy, a także stanowią one doskonałą informację na temat aktualnych sytuacji nawigacyjnych.
Mapa morska stanowi odwzorowanie płaszczyzny oceanów oraz mórz, wraz z przylegającymi do nich wybrzeżami. Mapy morskie wykonywane są w odpowiedniej skali i układzie kartograficznym. Sytuacja, przedstawiona przykładowo na mapie Morza bałtyckiego stanowi matematyczny opis rzeczywistości.
Polskie mapy morskie przygotowywane są przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej. Polska mapa morska składa się z przedstawienia Morza Bałtyckiego, wszystkich zatok i zalewów, Cieśniny Bałtyckiej, a także wschodniego fragmentu Morza Północnego. Wspomniane biuro zajmuje się tworzeniem we współpracy z innymi narodowymi instytucjami hydrograficznymi w Europie morskiej mapy cyfrowej. Ponadto współpracuje ono z instytucjami NATO, które odpowiadają za hydrografię w siłach morskich różnych państw.
Dzięki radarowi statków udostępniana jest mapa statków, która umożliwia śledzenie statków na żywo. Mapa statków działa dzięki technologii AIS, czyli Systemowi Automatycznej Identyfikacji. Przez niektórych jest to określane jako tzw. statkowy system nadawczy. Dane gromadzone i udostępniane przez AIS są odświeżane co 100 sekund, dlatego też można mówić o tym, że mapa statków działa na żywo. Mapa statków ma służyć głównie temu, aby usprawniać
wyznaczanie tras pokonywanych przez statki, aby nie dochodziło do kolizji statków na morzu.
Mapa statków na żywo jest dostępna dzięki radarowi statków i umożliwia śledzenie statków w czasie rzeczywistym. Wiadomo, gdzie w danej chwili znajduje się, w jakim kierunku i z jaką prędkością zmierza statek. Informacje te mogą być przydatne, jeśli na pokładzie statku znajduje się bliska nam osoba i chcemy na nią czekać w porcie. Mapa statków na żywo umożliwia nam dotarcie do portu na czas. Technologia AIS sprawia, że przez całą dobę można śledzić dokładne położenie statków na morzach i oceanach. W razie jakichkolwiek opóźnień będziesz o tym wiedział pierwszy. Na mapie statków wyświetlanych jest wiele ikon statków, nie martw się jeśli na chwilę obserwowany przez Ciebie statek zniknie z mapy. Nie oznacza to od razu, że statek zatonął. Niekiedy statki znikają z mapy, spowodowane jest to zakłóceniami sygnału. Zazwyczaj statki bardzo szybko ponownie pojawiają się na mapie. Na mapie statków widoczne są nie tylko statki w ruchu, ale również te, które już zacumowały w porcie.
Aktualna mapa statków pokazuje co w danej chwili dzieje się na morzach i oceanach całego świata. Mapy tego typu aktualizowane są na bieżąco dzięki technologii AIS. Pozwala to na śledzenie statków na żywo. Jeśli tylko masz trochę wolnego czasu, również i Ty możesz korzystać z aktualnych map statków. Dzięki nim możesz towarzyszyć konkretnym statkom od momentu wypłynięcia z portu, przez całą trasę, aż do chwili zakończenia rejsu w porcie docelowym. Aktualna mapa statków jest o tyle ciekawa, że na bieżąco można dowiedzieć się z jaką prędkością płynie statek, w jakim znajduje się miejscu i kiedy mniej więcej zacumuje w porcie docelowym.