Ruch statków na Bałtyku realizowany jest na bardzo dużą skalę. Po morzach i ocenach pływają nie tylko statki pasażerskie, ale również statki transportowe, tankowce, holowniki, jachty, szybkie promy, statki rybackie, a także inne jednostki. Niekiedy ruch statków na Bałtyku jest tak intensywny jak ruch samochodowy na głównych ulicach. Jeśli uwielbiasz polskie morze i interesujesz się statkami, to z całą pewnością zainteresuje Cię wiadomość, że możesz bez najmniejszego problemu śledzić ruch statków na Bałtyku i nie tylko. Możesz to wszystko mieć bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na naszą stronę i włączyć radar statków. Niezależnie od pogody panującej za oknem, możesz zdobyć informacje na temat tego jakie statki wpływają do portu, albo z niego wypływają, a także jak intensywny jest w danej chwili ruch statków na Bałtyku, albo innym morzu, czy oceanie.
Jeśli ktoś jest zainteresowany nie tylko tym jaką trasę pokonują statki, ale również jak wygląda ruch statków w porcie, to można to sprawdzić za pomocą radaru statków. Wspomniany radar statków umożliwia śledzenie całej trasy statku. Oznacza to, że każdy może śledzić ruch statków już w porcie, z którego wyruszają. Można na bieżąco kontrolować pozycje statków, aż do momentu wpłynięcia statku do końcowego portu. Radar statków pozwala także kontrolować ruch statków w porcie. Jeśli ciekawi Cię to jakie statki w danej chwili znajdują się w konkretnym porcie to możesz skorzystać z radaru statków. Dzięki niemu będziesz wiedział jakie statki znajdują się w porcie Gdynia, Gdańsk, Szczecin, albo w każdym innym porcie. Uzyskasz informacje na temat tego, kiedy zacumowane w porcie statki będą wyruszały w dalszą drogę, albo kiedy kolejne statki przybędą do konkretnego portu. Ruch statków w porcie może przebiegać nieco inaczej niż na morzu. Każdy statek zanim przybędzie do danego portu musi się skontaktować z kapitanem portu i uzyskać od niego zezwolenie na wejście do portu. Podobnie wygląda sytuacja w momencie wychodzenia statków z portu. Ruch statków w porcie musi odbywać się z ograniczoną prędkością. Wszystkie statki wchodzące do portu muszą przestrzegać przepisów i wytycznych dotyczących zgłaszania przybycia i wyjścia statków, pilotażu, holowania, czy cumowania statków w porcie.
Niektórym pewnie trudno będzie w to uwierzyć, ale ruch statków na Bałtyku może być porównany do ruchu ulicznego odbywającego się na głównych drogach obserwowanych z lotu ptaka. Ruch statków można śledzić na żywo dzięki radarowi statków. Umożliwia on śledzenie statków od momentu opuszczenia przez nich portu, aż do zakończenia rejsu w porcie docelowym. Ruch statków na Bałtyku oraz innych morzach można monitorować dzięki AIS, czyli specjalnemu systemowi śledzącemu statki i zapobiegającemu ich kolizji. Każdy może uzyskać informacje na temat aktualnej pozycji statku, jego trasie, transportowanym ładunku, czy porcie do którego zmierza. Przez transpondery AIS w sposób automatyczny nadawane są informacje, które odbierają inne jednostki oraz stacje brzegowe. Ruch statków na Bałtyku można śledzić na żywo, dzięki temu, że system AIS jest aktualizowany mniej więcej co 100 sekund. Za sprawą systemu satelitarnego możliwe stało się rozszerzenie zasięgu prowadzonego monitoringu, dzięki czemu można śledzić ruch statków na Bałtyku, jak i innych wodach.